Numer gazetki

Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 34

 

***

Wiesz jak to jest być zniewolonym?
Cały czas zamknięty w klatce starych uczuć
Nie możesz się wydostać, brakuje ci siły na walkę?
Rozrywa cię każda drobna emocja
Sprawia, że znikasz z każdym dniem, a potem żałujesz
Że mogłeś postąpić inaczej, nie spojrzeć w jej oczy pierwszego dnia

Czytaj więcej: ***

Ślepa

Cienie latają nad moją głową jak kruki
Śmieją się z każdej porażki i łez smutku
Mogłam pójść inną drogą, nie dotrzeć do ślepego zaułku
Bez żadnej możliwości powrotu do dawnego życia
Duszę się na myśl, że skończyła się dobra passa
Mroczne dni nadchodzą wielkimi krokami

Czytaj więcej: Ślepa

***

Boże.
I nie w sensie tego kultu
a w znaczeniu i wielkości słowa
na marne.
Na marne.
Ile razy człowiek duszę by rozerwał
cząstkę wsadził
gdzieś umieścił
czemuś ofiarował
Na marne.

Czytaj więcej: ***

Angielskie pióro

Wprawdzie epoka konwenansów oraz muślinowych sukni dawno minęła, ale wciąż możemy poczuć ducha epoki regencji, sięgając po powieści Jane Austen. Mimo upływu czasu, twórczość słynnej Brytyjki cieszy się niesłabnącą popularnością wśród romantyczek zarówno tych młodszych, jak i całkiem dużych. Aby upamiętnić dwusetną rocznicę śmierci pisarki rok 2017 ogłoszono rokiem Jane Austen. Z tej okazji warto przenieść się w świat, który, choć nie istnieje, nadal kusi swym niepowtarzalnym urokiem.

Jane Austen była obdarzona zmysłem obserwacji i trafnie charakteryzowała realia epoki. Pisała o romantycznych uczuciach, których doświadczały bohaterki, jednak sama – jak możemy wnioskować z jej biografii – była samotna. Nigdy nie wyszła za mąż, przez co była narażona na drwiny otoczenia i dołączyła do niezaszczytnego grona kobiet nazywanych pogardliwie starymi pannami. Z pewnością różniła się od wykreowanych przez siebie postaci, współcześnie nazwalibyśmy ją kobietą nowoczesną. Z sukcesem wydawała swoje książki, co wśród kobiet należało do rzadkości, a dzięki zarobionym pieniądzom zyskała niezależność. Jej krótkie życie przerwała śmiertelna choroba. Jane Austen zmarła w wieku 41 lat i została pochowana w katedrze w Winchester na południu Anglii. Próbę przedstawienia jej losów podjął reżyser Jullian Jarrold w filmie Zakochana Jane, którego fabuła opiera się głównie na niespełnionym uczuciu pisarki do Thomasa Lefroya.

Czytaj więcej: Angielskie pióro

Psychologia reklamy - jak łatwo jest kupić nasz umysł?

Choć nieczęsto o tym myślimy, reklama wielokrotnie przeplata się przez nasze życie codzienne i towarzyszy nam w nim od rana do wieczora. Od zwykłych plakatów, przez ogromne billboardy, do okienek pojawiających się na przeróżnych stronach internetowych – reklama jest wszędzie, otacza nas zewsząd. Pomimo tego faktu, bardzo mało wiemy o tym, jak działa, jak na nas niepostrzeżenie wpływa.

Na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty, coraz to nowe marki, przy czym szansa, że w ogóle się o niej dowiemy maleje. I tak zarówno wchodzący na rynek i ci, którzy już na nim są, nieustannie walczą o każdy skrawek miejsca, a ich najlepszym orężem w tych walkach jest reklama.

Czytaj więcej: Psychologia reklamy - jak łatwo jest kupić nasz umysł?

Kot Schrödingera

Fizyka jest nieodłącznym elementem funkcjonowania świata, dla jednych to „czarna magia”, dla innych natomiast jest czymś niesamowitym i pasjonującym. Erwin Schrödinger, wybitny austriacki fizyk-teoretyk, jak i laureat Nagrody Nobla, przedstawił w swoim artykule pt. „Obecna sytuacja w fizyce kwantowej”, opublikowanym w 1935 roku, eksperyment myślowy drwiący z interpretacji kopenhaskiej w mechanice kwantowej.

Czytaj więcej: Kot Schrödingera

Spotkanie kosmosów

Komunikujemy się nieustannie, nie ma dnia, byśmy tego nie zrobili, wymieniamy się różnymi słowami i gestami, rozmowa towarzyszy nam w każdym aspekcie naszego życie, więc dlaczego w takim razie tak często nie potrafimy się dogadać?

Często, niestety, ulegamy fałszywemu złudzeniu, że rozmawiamy głównie po to, by wymienić się informacjami, a w efekcie skuteczniej działać, zaspokajać swoje potrzeby i odpowiadać na potrzeby innych. By poprzez wymianę myśli i uczuć wzbogacić swój świat wewnętrzny o to, co wnoszą do niego inni ludzie.

To jednak tylko część prawdy. Rozmawiamy ze sobą przecież także wtedy, gdy żadne informacje nie są nam potrzebne. Jako ludzie jesteśmy istotami społecznymi, stadnymi można by także rzec. Komunikacja służy głównie nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji. Nie potrafimy żyć bez innych ludzi, bez chociażby małej interakcji z nimi. Bycie "dostrzeżonym" przez drugiego człowieka jest niezbędne, by mogło się prawidłowo rozwijać, uczyć, po prostu żyć.

Czytaj więcej: Spotkanie kosmosów

Młodzieżowe seriale telewizyjne

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością wśród młodzieży cieszą się zagraniczne seriale telewizyjne. Niektóre z nich biją rekordy oglądalności na całym świecie. Na czym polega ich wielki fenomen? Co kryje się za tak wielkim sukcesem? Poniżej przedstawione zostaną jedne z najbardziej popularnych seriali ostatnich lat. Analizując je, postaram się znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

Czytaj więcej: Młodzieżowe seriale telewizyjne

Oscary 2017

Najgorętsza noc w Hollywood już za nami. Po raz 89. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała najbardziej prestiżowe nagrody filmowe - Oscary. Jak co roku nie obyło się bez zaskoczeń, zawodów, wzruszeń, łez, skandali, pomyłek, niespodzianek i wielu emocji. Kto mógł pozwolić sobie na łzy szczęścia, a kto zapijał smutki na mniej oficjalnej części imprezy?

Rola prowadzącego rozdanie Oscarów jest trudna i niewdzięczna. Jednocześnie musi on rozbawiać publiczność i dostarczać rozrywki przez cały wieczór. Cofając się lata wstecz, możemy zauważyć, że nie każdemu się to udało. Jednak nie w tym roku! Prowadzący amerykańskiego programu, komik Jimmy Kimmel, bardzo dobrze wypadł w swojej roli. Jego poczucie humoru i dystans naprawdę przypadły mi do gustu (po zeszłorocznym, niekoniecznie udanym wystąpieniu Chrisa Rocka, było to miłe zaskoczenie). Jimmy, żartując z gwiazd, nawiązywał do ich poglądów politycznych, jak w przypadku zaciekłej przeciwniczki Donalda Trumpa Meryl Streep, ich wieku - młody reżyser ,,La la land” Damien Chazelle, czy koloru skóry - Mahershala Ali ,,Moonlight”. Kimmel oczywiście nie mógł odpuścić sobie okazji do żartów ze swojego ,,wroga”, Matta Damona. Kontrowersyjnym momentem było wysłanie tweeta do Donalda Trumpa z pozdrowieniami od – jak twierdzi Pan Prezydent - ,,najbardziej przecenionej aktorki Hollywood”, Meryl Streep.

Czytaj więcej: Oscary 2017

Recenzja "La la land"

Zdecydowanie najgłośniejszy tytuł ostatnich miesięcy bijący wszelkie możliwe rekordy. Nominowany w 14 kategoriach i zdobywca 6 statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów, 7 Złotych Globów i 5 nagród BAFTA. Tytuł filmu stanowi grę słów i odnosi się do Los Angeles, miejsca akcji filmu, oraz idiomu z języka angielskiego „be living in la la land” oznaczającego „bujać w obłokach”. Film ukazuje na nowo oblicze musicalu, który w ostatnich latach stracił popularność. Po kultowym ,,Grease”, ,,Mamma Mia” czy ,,Deszczowej piosence” przyszedł czas na ,,La la land”! Wszyscy zachwycają się produkcją, lecz na czym tak naprawdę polega jego fenomen?

Mia (Emma Stone) jest początkującą aktorką pracującą jako kelnerka w Hollywood, jednocześnie ubiegającą się o rolę w każdej możliwej produkcji. Sebastian (Ryan Gosling) to muzyk jazzowy marzący o otworzeniu własnego klubu, grający „do kotleta” w eleganckich lokalach i na imprezach okolicznościowych. Drogi tej dwójki przecinają się raz za razem w najmniej oczekiwanych momentach. Zaczyna się rodzić między nimi uczucie motywujące ich do spełniania swoich marzeń.

Czytaj więcej: Recenzja "La la land"

Trujące dary wód morskich

„Ryby są zdrowe!”, „Źródło kwasów Omega 3!”, „Ryby zapobiegają chorobom cywilizacyjnym!”. Te i setki innych BŁĘDNYCH haseł słyszymy na co dzień: w sklepach, w telewizji, a nawet we własnych domach.

- Czy należy się martwić? W końcu we współczesnym świecie wiele produktów spożywczych podlega obróbkom, są ulepszane, przez co tracą wartości odżywcze i cierpi na tym nasze zdrowie.

- Odpowiedź brzmi: TAK! Nie jesteśmy w stanie na obecną chwilę ochronić się przed szkodliwymi czynnikami, natomiast możemy je ograniczać.

Czytaj więcej: Trujące dary wód morskich

Mobile World Congress w Barcelonie - poznaliśmy nowe topowe smartfony i nie tylko

W dniach od 27 lutego do 2 marca w Barcelonie odbyły się międzynarodowe targi Mobile World Congress, na którym swoje nowości ukazali potentaci rynku mobilnego m. in. LG, Huawei, Sony czy Lenovo.

Najlepszą nowością został obrany nowy flagowy smartfon od LG. Model G6 otrzymał na kongresie aż 31 różnych nagród. Telefon od koreańskiego producenta napędza procesor Snapdragon 821 z 4GB pamięci RAM i 32GB pamięci wewnętrznej, którą można zwiększyć kartą microSD o pojemności do 2TB. Na pewno oryginalnym pomysłem są aparaty o różnych kątach widzenia, w zależności od aparatu, 71 i 125 stopni, co pomoże uchwycić na zdjęciu o wiele więcej szczegółów, a przy zdjęciach typu selfie, większą liczbę osób. Trzeba przyznać, że tegoroczny model może się przyjąć na rynku o wiele lepiej niż ubiegłoroczny model G5, który został zaprezentowany z wieloma niedociągnięciami.

Czytaj więcej: Mobile World Congress w Barcelonie - poznaliśmy nowe topowe smartfony i nie tylko

Podsumowanie sportowe

Kibice piłki nożnej w końcu doczekali się powrotu ligowych emocji. Entuzjaści innych dyscyplin natomiast niemalże przez wszystkie zimowe miesiące mogą oglądać występy swoich ulubionych drużyn. W lutym mogliśmy liczyć na masę sparingów futbolowych ekip, wiele emocji wraz z hitowym pojedynkiem Uniwersytetu Radom w II lidze piłki ręcznej, a także bardzo dobrą dyspozycję Rosy Radom w Polskiej Lidze Koszykówki.

Piłkarze nożni w ubiegłym miesiącu rozgrywali mecze sparingowe, które miały przygotować wszystkich przed ligowymi starciami. Najwięcej, bo aż 11 meczów, rozegrali podopieczni Wernera Liczki, zawodnicy II-ligowego Radomiaka Radom. Cztery spotkania zakończyli zwycięstwem, w dwóch padł remis, a w pięciu radomianie musieli uznać wyższość rywali. Równie aktywny luty spędziła Broń Radom, która rozegrała dziesięć pojedynków, z których sześć wygrała i cztery razy doznała porażki.

Czytaj więcej: Podsumowanie sportowe