Warning: Use of undefined constant JMF_THEMER_MODE - assumed 'JMF_THEMER_MODE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/czachowski/public_html/plugins/system/djjquerymonster/djjquerymonster.php on line 210
Wiosenne porządki na półce z książkami

Nadszedł marzec – czas nie tylko pierwszych słonecznych dni Świąt Wielkiej Nocy, ale też czas, kiedy – jak się zwykło mawiać – wszystko budzi się do życia, choć pogoda za oknem zdaje się temu przeczyć i zachęca nas raczej do słodkiego lenistwa, niż wysiłku fizycznego czy pierwszych wiosennych porządków. Ja jednak zmobilizowana faktem, że 3 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy, a 21 będziemy świętować nie tylko Dzień Wagarowicza, ale także Międzynarodowy Dzień Poezji, postanowiłam zacząć przedświąteczne porządki od przejrzenia półek z książkami. Znalazłam kilka naprawdę ciekawych pozycji – w sam raz na wiosenną pluchę za oknem.

Śmiało mogę powiedzieć, że jestem zwolenniczką prozy, ale – nawet ku mojemu zaskoczeniu – w swoich dość pokaźnych zbiorach znalazłam, a raczej odkryłam na nowo, tomik poezji radomskiego artysty, Adriana Szarego. Tomik ten nosi tytuł „Wianek z myśli” i stanowi jakby dogłębne studium wiedzy o autorze, który poprzez swoje wiersze objawia się czytelnikowi jako człowiek niezwykle inteligentny i pomysłowy, baczny obserwator otaczającej go rzeczywistości. Na lekkość i przyjemność lektury wpływa także „współczesność” wierszy, których nierzadko inspiracją do powstania stają się ważne problemy i zjawiska współczesnego świata. Należy także docenić koncepty autora, które opierają się często na grze słów, ciekawych zestawieniach i niebanalnym sposobie wykorzystywania starszych utworów oraz ich modyfikowania na potrzeby współczesnej poezji i jej odbiorcy.

Kolejna pozycja nie jest dla ludzi o słabych nerwach i delikatnym usposobieniu. Jeśli więc jesteś wrażliwy, nie sięgaj po „Mury Hebronu” Andrzeja Stasiuka (!) – czyli zbiór więziennych opowiadań – mocnych, ordynarnych i brutalnych, ukazujących ludzkie odczłowieczenie i zbydlęcenie. Już sam ich początek jest sprawdzianem tego, czy czytelnik jest gotów na „więcej”, co w tym przypadku oznacza dodatkową i dobrowolną ampułkę zła w czystej postaci.

Sugestywny sposób opowiadania może sugerować, że jest to jedynie fikcja literacka, choć to nie do końca prawda. Niektóre elementy są jawnie powiązane z biografią Stasiuka, niewątpliwie mają one wskazywać na jego półtoraroczną odsiadkę w więzieniu, inne zaś rażą autentycznością… Chciałabym nie wierzyć, że to jest prawda, ale realizm tych opowiadań jest przytłaczający i zarazem obrzydzający. A wizja więziennego świata, jego praw i obyczajów, którym się rządzi, szokuje przeciętnego człowieka, który nie ma z nim na co dzień do czynienia. Niemniej jednak książkę uważam za jedną z lepszych, które ostatnio przeczytałam.

Przyjęło się także, że wiosna to najlepszy czas dla pierwszego zauroczenia czy miłości, dlatego kolejna wybrana przeze mnie powieść dotyczy właśnie sfery uczuciowej, choć nie klasycznej - pomiędzy kobietą a mężczyzną, a matką i jej dzieckiem.

„Nella. Piękno nieoczekiwanego” to książka naszpikowana emocjami - bólem, rozpaczą, mnożącymi się obawami i potwornym smutkiem walczącym z bezinteresowną miłością i utraconymi marzeniami. Jest piękna, bo napisana przez życie. Pokazuje, jak kochać, pomimo niedoskonałości. Nella przychodzi na świat z zespołem Downa, co jest ogromnym zaskoczeniem dla jej rodziców, dziadków, rodzeństwa, cioć i wujków. Jednak choroba nie pomniejsza miłości tych osób do nowo narodzonego maleństwa, ona ją pomnaża i wzmacnia. Dla mamy dziewczynki to ogromny cios i szok. Nie spodziewała się, że jej malutka córeczka będzie chora i w ten sposób utraci piękne wyobrażenia o siostrzanej więzi Nelli i jej starszej siostrzyczki. To ją przytłacza i głęboko rani. Kobieta początkowo nie potrafi poradzić sobie ze swoimi uczuciami, ale ostatecznie, dzięki wsparciu najbliższych, decyduje się na walkę z przeciwnościami, które przyniósł im los.

Chciałabym podzielić się wszystkimi ciekawymi książkami, które miałam przyjemność przeczytać. Jest to jednak niewykonalne. Mam tylko nadzieję, ze któraś z powyższych pozycji wyda wam się interesująca i godna poświęcenia kilku godzin…

 

Aleksandra Wziątek, kl. 1C

Źródło zdjęć:

http://agaczyta.blox.pl/2012/02/Mury-Hebronu-Andrzej-Stasiuk.html#axzz2RgVnoGnh
http://www.empik.com/nella-piekno-nieoczekiwanego-hampton-kelle,p1051703737,ksiazka-p