Warning: Use of undefined constant JMF_THEMER_MODE - assumed 'JMF_THEMER_MODE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/czachowski/public_html/plugins/system/djjquerymonster/djjquerymonster.php on line 210
Fryderyk Chopin – 211. rocznica urodzin

Fryderyk Chopin to postać znana wszystkim Polakom. Jest ceniony zarówno w Polsce, jak i we Francji, gdzie mieszkał przez dużą część swego życia, ponadto w Chinach i Japonii, gdzie zamiłowanie do jego muzyki jest szczególne. Chopin, mimo że żył w bardzo odległych czasach, wciąż intryguje, zadziwia, z biegiem czasu dowiadujemy się o nim nowych informacji. U części osób budzi podziw, a u innych, znużonych latami kultu, wzbudza obojętność bądź poczucie znudzenia. Pewne jest jednak, że mimo iż kompozytor urodził się 211 lat temu w Polsce pod zaborami, jego osoba wciąż jest żywa wśród Polaków. Z tym zgodzą się zarówno jego miłośnicy, jak i osoby, u których Chopin nie wzbudza podziwu. Dzieje się to za sprawą jego muzyki.

Chopin w swoim życiu napisał 58 mazurków. Pierwszego z nich stworzył w wieku 15 lat. W mazurkach skupiał się na ukazaniu polskiej muzyki ludowej. Zdecydowana większość z nich nawiązywała do trójmiarowych tańców polskich, takich jak mazur, kujawiak czy oberek. Mazurki polskiego wirtuoza stały się inspiracjami dla innych europejskich kompozytorów. Najwybitniejszymi i najpopularniejszymi są Mazurek D-dur op. 33 nr 2 i Mazurek A-moll op. 68 nr 2, które wszystkim miłośnikom muzyki klasycznej polecam.

Oprócz mazurków, które Chopin szczególnie często tworzył, bardzo popularne są jego nokturny. Napisał ich dziewiętnaście. Nokturny nie były popularną formą w XIX wieku. Owa forma muzyczna jest inspirowana poetyckim nastrojem nocy, to dlatego na nokturny mówi się „muzyka nocy”. Polski kompozytor ukształtował także ich porządek. Dzięki niemu nokturny składają się teraz z części wolnej, szybkiej i ostatniej, również wolnej. Warte polecenia są cykle nokturnów Chopina op. 9 i 15.

Szczególnymi dziełami są także preludia. Kompozytor napisał ich 26. Preludia znane były w muzyce od XV wieku, ale ich dzisiejszy styl ukształtował się również za sprawą Fryderyka Chopina. Dzięki niemu są one samodzielnymi i krótkimi utworami. Wartymi uwagi są preludia op. 28.

Oprócz wymienionych przeze mnie preludiów, mazurków i nokturnów, Chopin tworzył także wiele polonezów, scherz i etiud, ale na największą uwagę zasługuje koncert e-moll uważany przez krytyków za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii muzyki fortepianowej.

211. rocznica urodzin Chopina jest zatem dniem, w którym warto pochylić się nad jego twórczością. Jeśli będziemy okazywać pamięć wobec dzieł Polaka, pamięć o nim nie zginie przez następne wieki.

 

Mikołaj Maksymiuk, kl. 1E

 

Źródła zdjęć:

https://pixy.org/21900/
https://pixy.org/35958/