Zawsze zastanawiało mnie, jak to możliwe, aby przewidzieć coś tak niezależnego od ludzi jak pogoda. O zwycięstwie nad naturą mówić jednak nie można. Nadal zdarzają się sytuacje, w których od tygodnia słyszymy zapowiedź wielkiej ulewy, a ta ostatecznie się nie pojawia. Albo że nadchodzi zima tysiąclecia, a za oknem nie pojawia się nawet płatek śniegu. Wciąż mamy też trudności z odpowiednią prognozą zjawisk gwałtownych, bo i te nieraz tworzą się poprzez pogodowe zbiegi okoliczności. A przecież to tylko parę promieni słońca, dudniące krople deszczu i błogo żyjący wiatr.

Meteorologia jako nauka o pogodzie skupia w sobie zasady matematyki, chemii, geografii oraz przede wszystkim fizyki. Badania zjawisk atmosferycznych można podzielić ze względu na czas, w jakim zjawisko jest rozważane i jego obszar. Np. klimatologia zajmuje się badaniem atmosfery w dużych skalach czasowych. Inny podział czasowy jest używany przy prognozie pogody. Np. meteorologia synoptyczna zajmuje się zjawiskami pogody w skali kilku dni. Zebrane w stacjach meteorologicznych dane umieszczane są na specjalnych mapach synoptycznych. Obraz znajdujący się na mapie przedstawia pogodę w pewnej chwili na większym obszarze Ziemi, na przykład w Europie. Dysponując kilkoma kolejnymi mapami, można przewidywać przemieszczanie się mas powietrza i frontów atmosferycznych w najbliższych godzinach. Skuteczność prognoz kilkugodzinnych jest bardzo wysoka. Jednak im prognoza jest bardziej długoterminowa, tym jej skuteczność jest mniejsza.

Unowocześnione przewidywanie pogody jest w stanie uratować nas nie tylko przed czyhającymi kataklizmami, lecz także pozwala ,,przygotować się” na ewentualne zmiany w pogodzie. Osobiście znam mnóstwo osób, które po zobaczeniu deszczowego bądź pochmurnego nieba snują się jak duchy. Poważnie! Odkąd pamiętam, zadziwiało mnie oddziaływanie pogody na ludzi – przechlapane trochę...

Dnia 23 marca obchodzony jest Światowy Dzień Meteorologii upamiętniający zapewnienie każdemu narodowi dostępu do prognozy pogody przez Światową Organizację Meteorologiczną. Kto by się spodziewał, że nawet pogoda obchodzi swoje urodziny.

 

Zuzanna Gurnik, kl. 2C

 

Źródło:

onet.pl